Nepřehlédněte

Sídlo svazu


Újezd u Rosic 141, 664 84 Újezd u Rosic

Sekretariát MSKS

Újezd u Rosic 141, 664 84 Újezd u Rosic

Tajemnice MSKS:

Lucie Šlechtická

tel. 602 786 002

e-mail: tajemnik@msks.cz.

Úřední hodiny v sídle svazu:

Út: 10-14 hod., Čt: 13-17 hod.


Předseda svazu: Ing. Jiří Šlejtr

tel. 734 201 459, 777 180 474


Účet MSKS

9999 11 22 / 2010 (Fio banka, a.s.)


: 00568139

ID datové schránky: 8vni9e2


Administrátor, správce členské základny:

Bronislav Kozák

tel. 608 867 794

e-mail: admin@msks-cz.eu

Jsme také na

www.facebook.com

Aktuality e-mailem

 

Články

Ročenka 2022

Rok se s rokem sešel a já přemýšlím, jak nastavit strategicky a ekonomicky chod organizace Moravskoslezského kynologického svazu pro rok 2023.


Rok se s rokem sešel a já přemýšlím, jak nastavit strategicky a ekonomicky chod organizace Moravskoslezského kynologického svazu pro rok 2023. Rozhodujeme o klíčových ekonomických záležitostech a chodu naší organizace, která je upozaďována v rámci dotačních programů oproti atraktivním a mediálně viditelným sportům. Doba pro všechny není jednoduchá a nelze jenom aplikovat lítost na časy, které se už nevrátí. Lítost je zdarma a závist si musíš zasloužit. Naše organizace zajišťuje všestranné sportovní vyžití zájemců o chov, výcvik a exhibice psů z řad dospělých i mládeže. Vytváříme nezbytné podmínky pro výchovu odborníků v oblasti výcviku a chovu psů, zejména rozhodčích a figurantů. Organizujeme soutěže, chovatelské a výcvikové akce včetně výstav, přeborů a mezinárodního mistrovství MSKS.

Realizujeme akce pro všechny věkové kategorie, tedy jak pro mládež, tak dospělé v rámci sportovních činností, jako jsou junior handling, agility, víkendové tábory pro mládež, sedmidenní letní tábory pro mládež a jiné. Moravskoslezský kynologický svaz (MSKS) je dobrovolný, nezávislý, demokratický a nepolitický spolek v oblasti tělovýchovy a sportu. Členy jsou zájemci o výcvik psů, jejich chov a výstavy. Prostřednictvím 188 základních kynologických organizací a chovatelských klubů sdružuje téměř 4 000 členů.

Naší prioritou je největší událost, a to podzimní mezinárodní mistrovství MSKS. Tato akce je bez dotací na podporu činnosti vysoce ztrátová. Musím poděkovat našim sponzorům z řad soukromých firem. Již druhým rokem, co jsem ve funkci předsedkyně svazu, se nám podařilo zajistit v rámci nepeněžního plnění velmi hodnotné dary pro účastníky závodu. A to nejen pro vítěze, ale pro všechny závodníky. V letošním ročníku jsme také poprvé oficiálně obdrželi záštitu Jihomoravského kraje.

Pro rok 2023 plánujeme pokračovat a uspořádat 2 krajské výstavy oproti roku 2022. Pokračovat a rozšiřovat možnost závodů v rámci kategorie IGP 1, IGP 3 a ZVV 3. Organizovat víkendové tábory pro mládež s akreditací. Vytvářet pro děti, mládež a dospělé sportovní aktivity, které jsou inspirací pro jejich okolí jak ve škole, tak v sousedství. Snažíme se přivést a motivovat ke kynologickému sportu děti i dospělé.

V roce 2022 se konal již druhý ročník krajské výstavy ve Zbraslavi u Brna, kde jsme se zaměřili na soutěže mladých vystavovatelů. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií dle věku psovoda: mladší od 9 do 13 let a starší od 13 do 17 let. Tyto sportovní aktivity mají pozitivní výsledky – zájem o tento sport u dětí vzrůstá, a to nejen díky dosaženým výsledkům, ale i možnosti vytvářet přátelství a zdravou soutěživost mezi našimi dětmi. Kamarádství navázané právě při sportovním tréninku mnohdy překračují hranice sportovního klubu a často trvají celý život. Učíme je práci na společném cíli, sdílení výhry, ale také je učíme přijmout důstojně porážku. Sportovní kynologie je důležitým vzdělávacím prostředím, který dětem poskytujeme. Sportovní zážitky pomáhají vytvářet pozitivní sebevědomí vztah a lásku ke zvířeti. Naše mladá generace by měla vědět, že není těžké dát slovo, těžší je slovo dodržet. Není těžké upadnout, ale těžší je vstát. Není těžké zabloudit, těžší je najít cestu zpátky…

A nyní něco málo o nás. Moravskoslezský kynologický svaz, z.s. vlastní přírodou obklopený sportovní areál ve Zbraslavi u Brna o rozloze 27 000 m. V areálu se nachází 2 ubytovny s kapacitou 36 pokojů různých velikostí, administrativní budova, společenský sál, 25 kotců pro psy a garáže k uskladnění kynologických potřeb. V současné době nás nejvíce trápí věcné břemeno nacházející se na našem pozemku, a to černá stavba majitele sousedního areálu, která byla realizována před 20 lety a rekonstruována za účelem bytové jednotky. Proč to tak bylo a neřešilo se to, nevím, ale vzhledem k tomu, že se vedlejší areál již dlouhodobě prodává, měli bychom zájem toto břemeno odkoupit a tím definitivně vyřešit kompletní uzavření areálu. Dalším velkým problém z historie je vodovodní přípojka. Odhad při dnešních cenách na zbudování nové vodovodní přípojky z dostupných informací vychází kolem 700 tisíc Kč. Areál máme krásný, ale je finančně velmi nákladný, a v současné době si nemůžeme dovolit vydat takovou spoustu peněz. A v rámci dotačních programů si připadám jak v pohádce o vlkovi, kdy sliboval a nic nedal. Chaos, nekomunikace a bohužel i nekompetentnost dotačních programů přináší jen zmatek a sžírající nejistotu, kdy nevíme, s čím a jak v budoucnu počítat. Organizace jako je Národní sportovní agentura si zahrávají s osudem nejen kynologického sportu. A i když naším statutem je nezisková organizace, musíme se chovat tržně. Protože doby, kdy svaz dostával roční dotaci 1 mil. Kč bez mrknutí oka, a ještě zvládl vytvořit ztrátu, jsou ty tam. V tomto již pokračovat nechceme.

Jsem velmi ráda, za naše pětičlenné předsednictvo, kontrolní komisi a mého místopředsedu MVDr. Lubomíra Širokého. Tito lidé pracují zdarma v rámci svojí čestné funkce ve svazu včetně mé osoby. Náš tým doplnila v lednu letošního roku nová pracovnice v pozici tajemnice svazu paní Lucie Šlechtická a je za ní vidět kus práce. V týmu od roku 2021 pracuje neuvěřitelný a šikovný tvůrce programů v rámci našich činností pan Bronislav Kozák a naše stránky a programové aplikace učesává k dokonalosti, jednoduchosti a praktičnosti, což můžete posoudit sami na webu www.msks.cz.

Poděkování patří i výcvikové komisi pod vedením Davida Polzera a chloubou našeho svazu v letošním roce byl historicky první závod ZVV3, který se konal 5. listopadu 2022 ve Velké Bíteši. Moravskoslezský kynologický svaz a jeho činnost v rámci kynologie je pro mě srdeční záležitostí a já si přeji, ať se nám daří i do budoucna.

 

Ing. Edita Jelínková Hrdličková, MBA
Předsedkyně Moravskoslezského
kynologického svazu z.s.

------------------------------------------------------------------------

2022-rocenka-MSKS.pdf

 

Partneři